• Blog

    بلاگ

MEF

چگونه از امنیت شبکه WiFi محافظت کنیم؟

بی توجهی به ناامن بودن شبکه‌ی Wi-Fi خانه‌ی خود مثل آن است که درب خانه را باز بگذارید و به مسافرت بروید. بله، ممکن است حتی هفته ها مشکلی پیش نیاید ولی شما هیچ وقت مطمئن نیستید که آیا یک غریبه در حال لم دادن روی مبل شماست یا در یخچال به دنبال خوراکی می گردد یا حتی در حال دزدیدن وسایل خانه‌ی شما می باشد. پس چرا از اطلاعات شخصی خود در مقابل افراد سوء استفاده گر حفاظت نمی کنید؟ تنها چند قدم لازم است تا شبکه‌ی Wi-Fi خود را ایمن کنید.

اطلاعات ورود پیش فرض را تغییر دهید

بعضی از مدل های روتر رمز ورود ادمین و SSID(نام شبکه) استاندارد دارند در حالی که مدل های دیگر این اطلاعات را روی محصول چاپ می کنند. این اطلاعات مدل به مدل متفاوت می باشد ولی برای یک هکر دستیابی به این اطلاعات کار سختی نمی باشد. هنگامی که برای اولین بار دستگاه را تنظیم می کنید برای نام شبکه‌ی خود اسم جدیدی که به راحتی بتوانید دستگاه را بشناسید تعیین و رمزی قوی انتخاب کنید. این بهترین و پایه ای ترین پدافند در مقابل هکر ها می باشد.

نمایش نام شبکه را غیر فعال نکنید

به صورت پیشفرض روتر شما نام شبکه ی Wi-Fi را تا جایی که سیگنال می رسد نمایش می دهد تا دستگاه های Wi-Fi شبکه را پیدا کنند و به آن متصل شوند. بر خلاف عقیده ی عموم مردم پنهان کردن نام شبکه جلوی هکر ها را برای پیدا کردن شبکه‌ی Wi-Fi شما نمی گیرد. اگر پیکربندی امنیتی دستگاه شما به درستی تنظیم نشده باشد شما فقط این ضعف را پنهان کردید و در مقابل حملات بی دفاع می باشید. در حقیقت پنهان کردن نام شبکه باعث مشکلات ارتباطی بعضی از دستگاه ها با روتر شما می شود چرا که این سیستم ها فقط زمانی که اکسس پوینت نام شبکه را نمایش می دهد کار می کنند.

فایروال را فعال کنید

فایروال روتر شما مثل پلیس راهنمایی و رانندگی است که شبکه ی شما را کنترل می کند و جلوی ترافیک وب را به رفتن به جاهایی که نباید برود را می گیرد. فایروال را طوری تنظیم کنید که اشتراک فایل و پرینتر غیر فعال شود، سپس حالت "مخفی" را روشن کنید تا جلوی ترافیک ICMP یا درخواست پینگ را بگیرد. با این ویژگی هکر ها نمی توانند به اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشند یا شبکه‌ی شما را برای نقطه ضعف هایش اسکن کنند. بهترین راه برای اطمینان از درست کار کردن فایروال روتر سعی بر هک کردن آن است، پس با نرم افزار Shields UP! شرکت GRC یا دیگر نرم افزار های بررسی امنیت، فایروال خود را محک بزنید!

میان افزار دستگاه را مرتبا به روزرسانی کنید

سازندگان روتر با آپدیت های امنیتی همواره تا حد امکان دستگاه های تولیدی خود را در مقابل تهدید های جدید محافظت می کنند. اگر روتر شما آپدیت اتوماتیک ندارد هر از چند گاهی با مراجعه به وبسایت سازنده‌ی روترتان آپدیت های جدید را دریافت کنید. با این کار می توانید مطمئن باشید که روتر شما بیشترین کارایی خود را دارد و نیز مشکلات امنیتی آن حل می شوند که از زمانی که میان افزار آن نصب شده، در آن به وجود آمده اند.

نکاتی دیگر در مورد امنیت Wi-Fi

از انتخاب رمز های بدیهی یا ضعیف مانند نام همسرتان یا تاریخ تولد یا ترکیبات پیچیده خودداری نمایید. یک برنامه‌ی پسورد امن روی گوشی هوشمندتان، شما را از مشکلات فراموشی پسورد ها راحت می کند. به روزرسانی ها یک عنصر کلیدی در امنیت تمام دستگاه ها و نرم افزار ها و نه صرفا روتر شما به حساب می آیند. WPA2(دسترسی محافظت شده ی Wi-Fi) امن ترین استاندارد رمز نگاری از بین استاندارد های رمز نگاری Wi-Fi می باشد. یک شبکه‌ی مهمان برای اعضای غیر از خانواده‌‍ی خود ایجاد کنید تا از دسترسی به شبکه‌ی اصلی و دستگاه های متصل به آن جلوگیری نمایید. شبکه ی مهمان باید یک SSID و رمز عبور جداگانه داشته باشد که هر از چندگاهی عوض شود. از فیلتر کردن آدرس های MAC خودداری نمایید، این گزینه صرفا به شبکه‌ی شما می گوید که کدام دستگاه ها حق اتصال به دستگاه را دارند. در نگاه اول این یک گزینه‌ی خوب امنیتی به نظر می رسد، اما آدرس های MAC به راحتی جعل می شوند و فیلتر کردن نهایتا باعث تاخیر ها و اشکالات اتصال دیگر می شود.

پست قبلی

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید

Contact Me

Use this form to tell me about your project goals and needs. I will be in touch within 24 hours.